دانلودفیلم آموزشی پرورش میگو

به نام خدا
فیلم آموزشی پرورش میگو

اجرای طرحهای پرورش میگو بدلایل زیر همواره با موفقیت همراه بوده :
۱ – نیاز به سرمایه اندک جهت تاسیس و راه اندازی مزارع پرورش میگو در مقایسه با صنایع دیگر
۲ – وجود بازار مصرف و تقاضا در داخل یا خارج کشور
۳ -هزینه پایین تولید در مقایسه با دیگر رشته ها
۴ – سرعت بازگشت سرمایه در این صنعت در مقایسه با صنایع دیگر
پرورش میگو:
پرورش میگو دریایی در اماکن محصور مانند دریاچه های کوچک و مخازن از سال ۱۹۷۰ میلادی رونق گرفت. در حال حاضر بیش از ۵۰ کشور به تولید و صادرات این محصول می پردازند.در کشور اکوادور (که مهمترین تولید کننده غرب بشمار می آید ) سالانه در آمدی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار از صادرات میگو حاصل می شود . در تایلند ( مهمترین تولید کننده شرق) سود حاصل از صادرات میگو از مرز یک میلیارد دلار گذشته است . بعلاوه کشورهایی چون هند ، اندونزی ، چین ، مالزی ، تایوان، بنگلادش ، سریلانکا ، تایوان ، فیلیپین ، ویتنام ، میانمار ، سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی دارای مزارع وسیع و پیشرفته میگو می باشند.کشورهای ایالات متحده ژاپن و کشورهای اروپایی از وارد کنندگان عمده میگو بشمار می آیند.
پرورش میگو به دو صورت انجام می گیرد:
۱ – روش یک مرحله ای
۲ – روش دو مرحله ای
در روش یک مرحله ای میگوهای نوزاد پس از اینکه مدت زمان کوتاهی را در مخزنهای سازگار کننده می گذارنند مستقیما به حوض ها و دریاچه های پرورش انتقال می یابند. اما در روش دو مرحله ای میگوهای نوزاد پس از سپری شدن چند هفته از حوضچه های مخصوص به دریاچه ها و مخازن پرورش منتقل می شوند.
مزارع پرورش میگو سالانه دوبار محصول تولید می نمایند البته مزارعی که در مدار ۱۰ درجه استوایی قرار دارند قادرند تا ۳ بار در سال به تولید میگو بپردازند.
آب و هوا در تولید میگو نقش عمده و اساسی دارد در حالت کلی بارانهای سنگین و دمای بالا برای کشت میگو مناسب می باشد . از طرف دیگر درصد نمک و املاح معدنی موجود در آب نیز حائز اهمیت می باشد.
سیستم های پرورش میگو در جهان:
بطور کلی کشت میگو در جهان بر اساس اندازه مخازن و تراکم ذخیره سازی میگو در آنها به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می شود:
۱- سیستم گسترده یا سنتی : با ظرفیت ذخیره سازی و تراکم پایین
۲ – سیستم نیمه متمرکز یا نیمه صنعتی : با ظرفیت ذخیره سازی و تراکم متوسط
۳- سیستم متمرکز یا صنعتی: با ظرفیت ذخیره سازی و تراکم بالا
۱- سیستم گسترده , سنتی (Extensive Farming):
پرورش میگو در این روش در مخازن و دریاچه های مرتبط با آب رودخانه ها و خلیج ها صورت می گیرد این مخازن در اندازه های چندین هکتاری ساخته شده و ظرفیت ذخیره سازی در آنها کمتر از ۲۵۰۰۰ میگو در هر هکتار می باشد بعبارت دیگر تراکم بین ۲ تا ۵ عدد میگو در هر متر مربع می باشد . دوره کشت بسته به مکان مزرعه ، گونه میگو و سایر عوامل بین ۱۰۰ الی ۱۴۰ روز بطول می انجامد آب این مخازن به میزان ۱ تا ۵% بوسیله جزر و مد دریا تعویض شده بهمین دلیل نیازی با استفاده از پمپ های تعویض آب نمی باشد.
تغذیه میگو بوسیله گیاهان و جانوران ذره بینی که در داخل کف دریاچه ها وجود دارند صورت می گیرد. لازم به ذکر است که هیچگونه تغذیه مصنوعی مورد نیاز نمی باشد اما در بعضی موارد جهت تقویت موجودات ذره بینی از مواد آلی یا شیمیایی استفاده می شود هزینه ساختمانی و عملیاتی در این سیستم نسبتا پایین است اما میزان محصول نیز در مقایسه با سیستم های دیگر کم در حدود ۵۰ تا ۵۰۰ کیلو گرم میگو در هر هکتار می باشد . قیمت میگوی تولیدی در این سیستم بین ۱ تا ۳ دلار برای هر کیلو میگوی زنده می باشد این سیستم در کشورهای ویتنام ، اندونزی ،اکوادور مرسوم می باشد.
۲-سیستم نیمه متمرکز یا نیمه صنعتی (Semi-Intensive Farming)
کشت نیمه متمرکز در دریاچه ها و مخازن کاملا محصور صورت می گیرد این مخازن دارای ابعادی به وسعت ۲ تا ۳۰ هکتار می باشند.ظرفیت ذخیره سازی میگو بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ لارو میگو در هر هکتار می باشد بعبارتی تراکم کشت در حدود ۸ تا ۲۰ عدد میگو در هر متر مربع است دوره پرورش در این سیستم بالای ۱۴۰ روز بطول می انجامد . آب این مخازن به مقدار ۱۰ تا ۲۵% توسط پمپ های مخصوص تعویض می شود. تغذیه میگو بصورت مصنوعی و با پخش مواد غذایی در سطح مخازن به مقدار ۱ تا ۲ بار در روز انجام می گیرد. البته مقدار تغذیه بر اساس حجم میگوی زنده تخمینی در مخازن و بر اساس جداول مرتبط صورت می گیرد. هزینه ساختمانی و تاسیساتی برای راه اندازی در این سیستم بین ۱۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار برای هر هکتار متغیر است.میزان میگوی برداشتی در حدود ۵۰۰ کیلو گرم تا ۵ تن می باشد. قیمت میگوی تولیدی در بازار جهانی در حدود ۲ تا ۶ دلار برای هر کیلو گرم زنده می باشد. این سیستم در کشورهای هندوراس،مکزیک ، کلمبیا ،اکوادور و چین مرسوم است.
(نمای شماتیک از سیستم نیمه متمرکز)
۳ – سیستم متمرکز یا صنعتی(Intensive Farming):
کشت متمرکز در مخازن کوچک ۱ تا ۵/۱ هکتاری با ظرفیت ذخیره سازی بیش از ۳۰۰۰۰۰ لارو میگو در هر هکتار مرسوم است بعبارت دیگر تراکم کشت بین ۲۰ الی ۵۰ عدد میگو در هر متر مربع می باشد . میزان تعویض آب در این مخازن زیاد و بالای۳۰ % در روز می باشد . تغذیه میگو بصورت مصنوعی و با بخش جیره های غذایی مقوی بصورت ۵ نوبت در روز صورت می گیرد . هزینه ایجاد چنین مزارعی نسبتا زیاد است و تحت شرایط مختلف بین ۲۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ دلار برای هر هکتار می باشد . البته میزان محصول تولیدی در مقایسه با دو سیستم قبلی زیاد و در حدود ۵ تا ۲۰ تن میگوی زنده در هر هکتار می باشد قیمت میگوی تولیدی بر حسب کیفیت بین ۴ تا ۸ دلار برای هر کیلو زنده می باشد . کشورهای تایلند ، اندونزی ، تایوان دارای مزارع پرورش میگو در این سیستم می باشند
فوائد تغذیه ای میگو:
یکی از عادت‌های خوب غذایی که متخصصان تغذیه آن را توصیه می‌کنند، مصرف هفتگی فرآورده‌های دریایی از انواع ماهی گرفته تا میگوست،
میگو از منابع اسیدهای چربی از خانواده امگا ۳ است که دریافت آن به کنترل فشارخون کمک می‌کند
یکی از مواد معدنی‌ای که در میگو به میزان بسیار یافت می‌شود، سلنیوم است. با خوردن ۱۰۰ گرم میگو، ۶۴ درصد از نیاز روزانه به این ماده مغذی تأمین خواهد شد و از آنجا که سلنیوم خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، عادت به خوردن میگو، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان خون مانند «لوسمی» و «لنفوم هوچکین» را کاهش می‌دهد.
افرادی که درمعرض کم‌خونی ناشی از فقر آهن قرار دارند, با خوردن ۱۰۰ گرم میگو، ۱۹ درصد از نیاز به این ماده مغذی تأمین می‌شود
امگا ۳ فراوانی که در میگو وجود دارد، باعث می‌شود عادت به مصرف هفتگی آن از بروز آلزایمر و اختلال حواس در دوران سالمندی جلوگیری کند.
میگو برخلاف تصور عامه مردم، باعث افزایش کلسترول نمی‌شود زیرا بررسی‌های مقایسه‌ای میان دو رژیم غذایی با تخم‌مرغ و میگو نشان داده‌اند که رژیم دارای میگو ۷ درصد سطح کلسترول بد و ۱۲ درصد سطح کلسترول خوب را افزایش می‌دهد
طبق اعلام برخی از کارشناسان، مصرف سرانه میگو در ایران تقریباً ۱۰ تا ۲۰ گرم در سال است و بیشترین مصرف‌کنندگان هم تهرانی‌ها هستند.
مصرف سرانه ماهی در ایران تقریباً ۱۰ کیلوگرم در سال و در سطح جهانی ۱۶ کیلوگرم است.
تایلند، فیلیپین، هند و اکوادور بزرگ‌ترین پرورش دهندگان میگو هستند.
دراین فیلم آموزشی:
آموزش اصول پرورش میگو شامل چگونگی پرورش,نوع تغذیه,نحوه صحیح تغذیه,چایگاه ومکان نگهداری وشرایط مورد نیازدر محیط نگهداری,بیماریهای میگو و نحوه پیشگیری ومقابله ومواردمتعدددیگر
صیدمیگوی مبدل یا مادر
تورتورال
عملیات آماده سازی
عملیات صید وجداسازی
نشانه های میگوی مولد

دانلود فیلم آموزشی پرورش میگو

حجم کل (دوبخش)حدودهشتادمگابایت

قیمت۳۰۰۰تومان