طرح توجیهی تولید روغن هسته انگور

به نام خدا

طرح توجیهی تولید روغن هسته انگور

این روغن از دانه های انگور واریته   Vitis vinifera بدست می آید روغن هسته انگور یک روغن خوشمزه و ایده آل برای آماده کردن غذاهای سرد وگرم است و سالهاست که در آشپزخانه های اروپا به خاطر طعم خوش و فواید بهداشتی آن به روغنهای دیگر ترجیح داده می شود.
روغن هسته انگور از هسته های انگورهایی است که پس از آبگیری برای آب انگور و سرکه مصرف می شوند و در یک روند سالم جهت استحصال روغن مورد استفاده قرار می گیرد. روغن هسته انگور  صد درصد طبیعی است و هیچ ماده شیمیایی به آن اضافه نمی شود این روغن بر خلاف روغنهای دیگر دود نمیکند و نمیسوزد. نه تنها بر طعم اصلی غذا تأثیر نمی گذارد بلکه اندکی طعم کره ای به آن می دهد و به همین دلیل و آنچه در زیر به آن اشاره خواهد شد مورد تحسین همگان قرار گرفته است.
این روغن منبع سرشاری از ویتامین E است که نقش بسیار مؤثری در جلوگیری از امراض قلبی دارد و مانع لخته شدن خون در رگها می شود.مصرف یک قاشق غذا خوری از روغن دانه انگور، تقریباً نیاز روزانه بدن به ویتامینE  را تأمین می کند. از این روغن  در سالادها و انواع غذاها ، برای تهیه شیرینی ، گریل و سرخ کردن استفاده می شود. درجه حرارت مناسب برای روغن دانه انگور از سایر روغنها مثل روغن زیتون، کنجد و کانولا بیشتر است. چنانچه غذای تهیه شده با روغن هسته انگور را در یخچال نگهداری کنیم روغن آن سفت و سخت نمی شود. مصرف این روغن بسیار اقتصادی تر از سایر روغنهاست، چرا که فقط نصف تا ثلث روغن هسته انگور در مقایسه با روغنهای دیگر برای پخت و پز مورد نیاز است. این روغن گیاهی جایگزین مناسبی است برای سایر روغنها که در تهیه سالاد و انواع پخت و پز و حتی تهیه شیرینی استفاده می شوند .
مصارف  و کاربردهای روغن هسته انگور:
۱-    مصرف خوراکی: روغن دانه انگور برای پختن و سرخ کردن و تهیه سس سالاد ایده آل است.
۲-    صنعت رنگ: بعنوان نیمه خشک شونده یا خشک شونده در صنایع رنگ مورد استفاده قرار  می گیرد و می توان از آن در صنایع لاک والکل سازی استفاده کرد.
۳-    صنعت لاستیک سازی: بعنوان جایگزین اسید استئاریک در صنایع لاستیک سازی استفاده                 می شود.
۴-    صنعت کاغذ سازی: بعنوان روغن مورد مصرف در صنایع کاغذ سازی استفاده می شود.
۵-    صنعت نساجی: روغن هسته انگور پس از سولفونه شدن در بخش رنگرزی استفاده می شود.
۶-    صنعت داروسازی: برای تهیه محلول های هیپودرمیک بجای روغن زیتون در صنایع داروسازی استفاده می شود.
۷-    صنعت داروسازی: در مرحله صمغ زدائی از روغن در صنایع داروسازی استفاده می شود.
۸-    صنعت هواپیمایی: برای روغن کاری موتور هواپیما بجای روغن کرچک و در روان سازی استفاده            می شود.
۹-    مواد آرایشی: در تهیه مواد آرایشی و مواد تقویت کننده مو استفاده می شود.
زمین موردنیاز:۲۵۰۰مترمربع
اشتغالزایی:۲۳نفر
۵۳صفحه
۳۰۰۰تومان