طرح توجيهي احداث واحد توليد سرکه و علوفه دامي از ملاس چغندر قند

به نام خدا

طرح توجيهي احداث واحد توليد سرکه و علوفه دامي از ملاس چغندر قند

از سرکه در تهيه بسياري از غذاها به يک ترشي متداول بکار مي رود. همچنين در تهيه سس سالاد نيز استفاده مي شود. براي درست کردن برخي شربت ها نظير سکنجبين نيز کاربرد دارد.
علاوه بر مصارف خانگي که در بالا ذکر شد سرکه در تهيه بسياري از مواد غذايي از جمله کنسروها و ترشي سازي نيز در صنعت کاربرد دارد.
سرکه ، نوعي ماده پاک کننده خنثي و ارزان قيمت است که به محيط زيست هم هيچ آسيبي نمي‌رساند (بر خلاف برخي مواد پاک کننده). معمولاً از سرکه سفيد براي پاک کردن استفاده مي‌شود. براي مثال ، مخلوط آب و سرکه (يک قسمت سرکه و چهار قسمت آب) قادر است تا شيشه‌هاي پنجره را بخوبي تميز کند. اگر احساس مي‌کنيد که پس از تميز کردن شيشه‌ها با سرکه ، شيشه‌ها چرب شده‌اند، نصف قاشق غذاخوري صابون مايع به مخلوط اضافه کنيد. اين صابون مايع هر گونه لک و چربي شيشه را از بين مي‌برد.
لوله ها را مي‌توان با استفاده از مخلوط سرکه سفيد و جوش شيرين تميز کرد. پس از مدت زمان معين ، چند گالن آب داخل لوله بريزيد تا اثر سرکه و جوش شيرين کاملاً از بين برود.
از سرکه در کشور چين بعنوان نوعي داروي خانگي استفاده مي‌شود. معمولاً سرکه را براي جلوگيري از پخش ويروس سارس و ذات الريه مورد مصرف قرار مي‌دهند. بنابراين سرکه خاصيت ضد ويروسي دارد. همان طور که مي‌دانيد، هيدروژن ، براي نابود کردن باکتري و ويروس‌هاي مواد غذايي پيش از نگهداري غذا در يخچال به کار مي‌رود. براي تهيه اسپري‌هايي که بمنظور کنترل بيماري ذات الريه ، معمولاً در قاره آسيا مورد استفاده قرار مي‌گيرند، 5 درصد اسيد استيک و 3 درصد هيدروژن را با هم مخلوط مي‌کنند.
علوفه دامي هم بدست آمده به اين روش نيز بدليل داشتن مواد قندي و مغذي براي تغذيه دام مناسب است.
سرکه از مواد مختلفي گرفته مي شود که مي توانند به عنوان جايگزين سرکه توليدي از چغندر قند بکار روند. به عنوان مثال سرکه انگور , سرکه سيب و سرکه خرما مي توانند به عنوان جايگزين به کار روند و همچنين
هر ماده غذايي که حاوي مواد قندي باشد نيز مي تواند به عنوان منبعي براي توليد سرکه به کار رود ( سرکه انواع ميوه جات ).
علوفه دامي هم انواع گوناگوني دارد که همگي مي توانند به عنوان جايگزين محصول ما به کار روند, تنها مزيت علوفه تهيه شده به اين روش ارزان بودن آن است .

طرح توجيهي احداث واحد توليد سرکه و علوفه دامي از ملاس چغندر قند

36صفحه

3000تومان